Tramwaj na Rakowieckiej połączy Puławską z aleją Niepodległości. Przejazd z Wilanowa do metra przy Polu Mokotowskim zajmie około 15 minut, a z ul. Dolnej – około 10 minut.
Jakie prace w pierwszej kolejności?
W pierwszym etapie inwestycji zostaną wybudowane tory do skrętu z ul. Puławskiej w Rakowiecką. Zmieni się też jezdnia tej ulicy w kierunku Ursynowa – pomiędzy Goworka a Olszewską. Powstaną tu nowe chodniki i droga dla rowerów. W czasie robót nie będzie dłuższych przerw w kursowaniu tramwajów – w ramach poprzednich prac na skrzyżowaniu Puławskiej i Goworka wybudowany został już węzeł z rozjazdami i krzyżującymi się torami. Z utrudnieniami powinni liczyć się jednak kierowcy.
Zamknięte ulice
W niedzielę, 16 czerwca, o godzinie 22:00 zamknięta zostanie ulica Rakowiecka od Puławskiej do Starościńskiej oraz jezdnia ulicy Puławskiej w kierunku Ursynowa, od Goworka do Narbutta. Objazd poprowadzi ulicą Stefana Batorego, aleją Niepodległości i ulicą Madalińskiego. W ten sposób kierowcy będą jeździli do końca wakacji.
Ulica Puławska
Na Puławskiej kierowcy w obu kierunkach pojadą drugą nitką – dwoma pasami do centrum i jednym w przeciwną stronę. Jadący na Ursynów przejadą na drugą jezdnię na wysokości skrzyżowania z Goworka, a na właściwą nitkę wrócą przy Narbutta.
Na ulicy Waryńskiego będzie jeden pas do jazdy prosto i dwa do skrętu w lewo – w ulicę Goworka. Z Goworka kierowcy skręcą na Puławską tylko w prawo.
Rakowiecka i dojazd do posesji
Zakaz ruchu zostanie ustawiony na ulicy Rakowieckiej za skrzyżowaniem ze Starościńską (jadąc od strony alei Niepodległości), z wyłączeniem dojazdu do posesji oraz MON. Od Starościńskiej do Sandomierskiej będzie po jednym pasie w każdą stronę. Kierowcy wyjadą tędy z ulicy Sandomierskiej w stronę alei Niepodległości. Z parkowania zostaną wyłączone także wyznaczone zatoki. Za Sandomierską możliwy pozostanie jedynie dojazd do posesji przy ulicy Rakowieckiej 1/3 i 5.
Na ulicy Olszewskiej zostanie zmieniony kierunek ruchu. Teraz kierowcy będą jeździli od ulicy Sandomierskiej do Puławskiej, którą jednym pasem dojadą do ulicy Rejtana. Tu kierunek ruchu pozostanie bez zmian – do Sandomierskiej.
Ulicą Puławską, za skrzyżowanie z Rejtana, będą mogli pojechać wyłącznie dojeżdżający do posesji przy ulicy Puławskiej 18. Wyjadą ulicą Rejtana. Ulica Narbutta zachowa połączenie z Puławską.
Rowerzyści
Nadal będzie można korzystać z pasów rowerowych wyznaczonych na ulicach: Starościńskiej, Sandomierskiej, Olszewskiej i Rejtana. Zostanie on również wyznaczony wzdłuż lokalnego pasa ruchu na Puławskiej, pomiędzy Olszewską a Rejtana.
Komunikacja miejska
Zmienią się trasy autobusów trzech linii: 119 (w kierunku Rakowiecka-Sanktuarium), 167 (w kierunku Stare Bemowo/Fort Radiowo) i 168 (w kierunku Woronicza) skręcą z ulicy Goworka w prawo w Puławską, a dalej pojadą Waryńskiego i Stefana Batorego do swoich stałych tras.
Na ulicy Stefana Batorego będą tymczasowe przystanki: w kierunku alei Niepodległości – za skrzyżowaniem z Waryńskiego i przed skrzyżowaniem z aleją, a w przeciwną stronę – przy Wiśniowej.
Jakie prace w drugim etapie?
Prace na skrzyżowaniu alei Niepodległości i Rakowieckiej wykonawca planuje na przełomie trzeciego i czwartego kwartału tego roku. Nie będą się one wiązały z ograniczeniem ruchu tramwajowego, co jest planowane dopiero w drugim kwartale 2025 r. Wtedy tramwajarze wyremontują też tory wzdłuż alei Niepodległości, w tym przejazdy na skrzyżowaniu z Trasą Łazienkowską.
Bezpiecznie i zielono
Torowisko na ul. Rakowieckiej wróci w miejsce, w którym funkcjonowało przez 40 lat, od 1927 do 1967 roku. Tak jak wtedy, tory pobiegną po północnej stronie ulicy Rakowieckiej. Będą tu cztery perony. Obok będzie dwukierunkowa jezdnia o szerokości około 6 metrów. Ruch zostanie uspokojony. Po zakończeniu inwestycji ulica będzie przypominała odcinek między aleją Niepodległości a Wołoską.
Będzie też zielono. Tory zostaną obsadzone rozchodnikiem. To już kolejne takie w stolicy – jest ich już ponad 34 km. Na Rakowieckiej jest teraz 300 drzew. W czasie prac budowlanych zostanie przesadzonych 13 z nich, usuniętych zostanie 11, w tym 6 w złym stanie sanitarnym. Posadzonych będzie 39 dużych drzew. Będą to dorodne roślinny o wysokości 5 metrów i pniami o obwodzie minimum 25 cm. Oprócz drzew przybędzie 900 krzewów i ponad 3 tys. bylin, traw oraz kwiatów cebulowych.
Szczegółowe informacje o zmianach w organizacji ruchu można znaleźć na stronach: infoulice.um.warszawa.pl oraz facebook.com/infoulice. Komunikaty dotyczące tras pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego dostępne są na stronie: wtp.waw.pl. Dodatkowo na stronie Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa i w aplikacji 19115 można zamówić bezpłatną usługę powiadomienia o planowanych utrudnieniach w ruchu i zmianach w komunikacji.