- Dzień Patrona Warszawy bł. Władysława z Gielniowa to stały punkt w kalendarzu ursynowskich wydarzeń. Szacujemy, że w ubiegłorocznych obchodach brało udział blisko 1500 osób. Towarzyszy im radosna atmosfera, integrują starszych i młodszych warszawiaków i mieszkańców sąsiednich gmin. Można w ich trakcie spróbować lokalnych przysmaków i potańczyć przy muzyce folkowych zespołów – mówi zastępca burmistrza Ursynowa, Klaudiusz Ostrowski.
W przedostatnią niedzielę września odbędzie się, lokalne święto mieszkańców, wzbogacone tradycyjnym mazowieckim jarmarkiem, a także koncertami ludowymi i warszawskimi piosenkami. Chętni będą mogli uczestniczyć we mszy świętej w intencji Warszawy i jej mieszkańców, z udziałem przedstawicieli władz samorządowych i rządowych, która rozpocznie się o godz. 12.00 w parafii bł. Władysława z Gielniowa. Oprawę artystyczną ceremonii zapewni zespół Chopin University Chamber Choir pod dyrekcją prof. dr hab. Krzysztofa Kusiel-Moroza (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie).
Kulinaria i rzemiosło
Od godz. 10.00 na terenie Parku Przy Bażantarni trwać będzie regionalny targ. Rzemieślnicy z Warszawy i Mazowsza zaprezentują swoje wyroby w postaci ceramiki, biżuterii, folkowych wycinanek, obrazów czy drewnianych zabawek.
Z kolei wystawcy kulinarni, w większości należący do sieci kulinarnego Dziedzictwa Mazowsza, zaprezentują rozmaite produkty tradycyjne i regionalne przysmaki. Na stoiskach znajdziemy miody, oleje, czosnek latowicki, wędliny, sery, czy pieczywo.
Na scenie i na parkiecie
W części artystycznej od godz. 14.30 wystąpią grupy grające muzykę folkową i repertuar piosenek starej Warszawy. Justyna Jary i Alegancka Kapela to zespół kontynuujący warszawskie tradycje muzyczne, który w 2021 roku otrzymał grand prix konkursu "Nowe Brzmienie Warszawskich Ulic". O godz. 16.00 na scenie wystąpi zespół Galicja - folkowy skład, który zabierze uczestników wydarzenia na muzyczną wyprawę po Mazowszu.
Podczas koncertów mieszkańcy będą mogli spróbować swoich sił na tanecznym parkiecie. Potańcówkę poprowadzi para ludowych tancerzy, którzy zachęcą do zabawy, a także nauczą kroków poszczególnych tańców – warszawskich sztajerków czy mazowieckich oberków.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Dzień Patrona Warszawy finansowany jest ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach „Strategii rozwoju kultury w województwie mazowieckim na lata 2023–2027”.