Konferencja zgromadziła przedstawicielki różnych służb mundurowych, w tym Policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Służby Więziennej, Wojska Polskiego oraz Frontexu. W trakcie spotkania omówiono wyzwania, z jakimi mierzą się kobiety w tych zawodach, a także ich osiągnięcia i wkład w zapewnienie bezpieczeństwa publicznego. Odbyły się panele dyskusyjne, w których uczestniczki dzieliły się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami.
– Praca dla bezpieczeństwa tak naprawdę nie rozróżnia munduru, jaki nosimy, bezpieczeństwo nie rozróżnia tego, co mamy na nim napisane, formacji którą reprezentujemy, bo wszyscy dzisiaj na tej sali jesteśmy w równym stopniu odpowiedzialni za to co robimy, za pracę jaką wykonujemy – zwróciła się do zgromadzonych Magdalena Ejsmont, komendant Straży Miejskiej m.st. Warszawy.
Siła i profesjonalizm
Podczas spotkania Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy odczytała list prezydenta m.st. Warszawy, Rafała Trzaskowskiego. Prezydent stolicy podkreślił rolę kobiet w systemie bezpieczeństwa Warszawy i wyraził nadzieję, ze będzie ona wzmacniana.
– Dzisiejsze spotkanie stanowi doskonałą okazję do podkreślenia roli i wkładu kobiet w zapewnienie bezpieczeństwa naszej społeczności. Funkcjonariuszki wszystkich służb i formacji mundurowych każdego dnia udowadniają swoją siłę, profesjonalizm i oddanie w realizacji odpowiedzialnych zadań na rzecz warszawianek i warszawiaków. Na ich codzienną pracę patrzymy z szacunkiem, doceniając kompetencje, umiejętności predyspozycje oraz wysiłek wkładany w aktywność zawodową. Ta determinacja i zaangażowanie są inspiracją dla nas wszystkich – zaznaczył prezydent stolicy.
Wsparcie i współpraca
W swoim wystąpieniu, ministra Aleksandra Gajewska podkreśliła, że rola kobiet w służbach mundurowych jest nieoceniona. Zwróciła uwagę na ich profesjonalizm, zaangażowanie oraz zdolność do łączenia obowiązków zawodowych z życiem prywatnym.
– Naszym obowiązkiem, naszą odpowiedzialnością jest docenienie służby kobiet i stworzenie warunków, które pozwolą każdej kobiecie w mundurze rozwijać się i działać zgodnie z potencjałem. Musimy wspierać i budować system, który zapewni godne warunki i równe szanse. Nie z uprzejmości, nie z żadnej grzeczności, ale dlatego, że ta praca czyni nas wszystkich bezpieczniejszymi. Dziękuję wszystkim, którzy rozumieją, że bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa, wspólne wyzwanie – powiedziała Aleksandra Gajewska, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Polski.
Równość w służbie
Gośćmi specjalnymi spotkania byli Powstańcy Warszawscy.
– W Powstaniu Warszawskim brali udział młodzi chłopcy, ale także dziewczyny i kobiety. Nieliczne walczyły z bronią w ręku, inne pełniły rolę sanitariuszek, łączniczek, były przewodniczkami po kanałach. Dawały walczącym wsparcie w tamtym niebezpiecznym czasie – powiedział prof. dr hab. Leszek Żukowski, Powstaniec Warszawski.
Podczas spotkania uczestnicy mogli posłuchać krótkiego wywiadu z Wandą Traczyk-Stawską, która zwróciła uwagę na to, że w służbie każdy jest sobie równy.
– Myślę, że się uzupełniamy, tylko musimy się nawzajem szanować i doceniać. Kobiety dążą do równości, do równych praw, żeby kobieta mogła robić to co mężczyzna, mając przy tym zrozumienie dla swojej kobiecości. Najważniejsze jest to, abyśmy wspierali się, szanowali, uzupełniali. Kobiety mają to czego nie mają mężczyźni, a mężczyźni nie mają tego, co mają kobiety i dlatego tak bardzo ważna jest współpraca, zrozumienie i wzajemne wsparcie.
Rosnąca rola kobiet
Jednym z kluczowych punktów programu były prezentacje dotyczące sytuacji kobiet w służbach mundurowych w Polsce. Pokazały, że kobiety stanowią coraz większy odsetek funkcjonariuszy i zajmują coraz wyższe stanowiska kierownicze. Wskazano również na potrzebę dalszego wspierania ich rozwoju zawodowego oraz tworzenia warunków sprzyjających równowadze między pracą, a życiem prywatnym.