Umiejętność poprawnego posługiwania się rodzimym językiem – niby nic trudnego, a jednak w dzisiejszych czasach to prawdziwa sztuka.
– Nietrudno jest być mistrzem ortografii, kiedy ma się do dyspozycji wszystkie współczesne narzędzia, w tym m.in. słowniki on-line czy sztuczną inteligencję. Prawdziwą sztuką jest zapisać poprawnie to, co się słyszy, nie korzystając przy tym z żadnej dodatkowej pomocy – przekonuje Rafał Miastowski, burmistrz Mokotowa. – Wiem, że miłośników dyktand nie brakuje, a wszystkich pragnących przetestować swoje umiejętności zapraszam do wzięcia udziału w naszym konkursie ortograficznym, który od lat cieszy się niesłabnącą popularnością – dodaje.
„Dyktando nad Dolinką” odbędzie się już po raz 8., a mistrzowie rodzimej ortografii spotkają się w sali widowiskowej Służewskiego Domu Kultury 29 marca o godz. 11:00.
– W konkursie udział będą mogli wziąć zarówno maturzyści przygotowujący się do egzaminu dojrzałości, jak i seniorzy. Ważne, żeby uczestnicy w dniu dyktanda mieli ukończone 18 lat. Warto się sprawdzić, bo dla najlepszej trójki przewidziane są nagrody pieniężne w wysokości 2000, 1500 i 1000 zł – mówi Ewa Willmann, dyrektorka Służewskiego Domu Kultury. – Staramy się dbać także o równe szanse, dlatego w wydarzeniu nie będą mogli wziąć udziału absolwenci filologii polskiej i pracownicy naukowi z tego zakresu, a także zwycięzcy którejkolwiek z poprzednich edycji „Dyktanda nad Dolinką” oraz Ogólnopolskiego Konkursu Ortograficznego „Dyktando” – dodaje dyrektorka Willmann.
Za treść sprawdzianu odpowiadają specjaliści z Fundacji Języka Polskiego i potrwa on około godziny. W oczekiwaniu na wyniki uczestnicy będą mogli wziąć udział w wykładzie „Fair Play. Jak grać na poziomie, wygrywać z klasą i przegrywać po mistrzowsku”, który poprowadzi Anna Miłoszewska-Kiełbiewska.
W ortograficzne szranki stanie łącznie 80 osób, a o udziale zdecyduje kolejność zgłoszeń. Wypełniony formularz należy przesyłać najpóźniej do 24 marca na adres zgloszenia@sdk.waw.pl.