Rehabilitacja na NFZ – kolejki w Warszawie
Sprawdziliśmy, jak wyglądają kolejki na rehabilitację w ramach NFZ dla Ursynowa. Według danych serwisu kolejki.nfz.gov.pl aktualnych na sierpień 2024, pierwszy wolny termin na fizjoterapię, przy skierowaniu w trybie zwykłym (przypadek stabilny), wypada za cztery miesiące! W kolejnych placówkach terminy są późniejsze, rozplanowane aż do października 2025, co stanowi ponad rok oczekiwania na fizjoterapię. Wszystko zależy od rodzaju ośrodka i lokalizacji.
Biorąc pod uwagę tak odległe terminy rehabilitacji, pojawia się mnóstwo problemów. Co robić, jeżeli pojawiły się objawy rwy kulszowej, ból kręgosłupa utrudnia codzienne funkcjonowanie, a kolano po urazie bardzo wolno wraca do swojej funkcji?
Nowoczesne zabiegi fizjoterapeutyczne a braki sprzętu
W przypadku bólu kręgosłupa jest jeszcze jeden problem. Neurolodzy, neurochirurdzy i ortopedzi coraz częściej w zaleceniach uwzględniają najnowocześniejsze zabiegi fizjoterapeutyczne. Terapia Tecar, fala uderzeniowa, laser wysokoenergetyczny – gdzie są dostępne takie rodzaje zabiegów? Czasem okazuje się, że czekając wiele miesięcy na rehabilitację, nie zrealizujemy zabiegów przepisanych przez lekarza, gdyż w danej placówce nie ma potrzebnego do nich sprzętu.
Gdzie dostępne są nowe techniki fizjoterapii?
O to, co nowego pojawiło się w fizjoterapii w ostatnich latach i o inne kwestie związane z rehabilitacją zapytaliśmy Kierownika zespołu fizjoterapeutów z Centrum Fizjoterapii SPINETIC mieszczącego się przy ul. Belgradzkiej 3 na warszawskim Ursynowie.
– Długie terminy oczekiwania na fizjoterapię sprawiają, że wielu pacjentów trafia na rehabilitację, gdy dolegliwości są w zaawansowanym stadium. Czy w praktyce fizjoterapeuty można zauważyć, że praca z takimi pacjentami jest dłuższa lub trudniejsza niż wtedy, gdy fizjoterapię rozpocznie się tak szybko, jak to możliwe?
mgr Damian Gajak (DG): Kluczowym elementem ogólnie pojętego leczenia prowadzonego przez fizjoterapeutów w ramach rehabilitacji, jest odstęp czasu między określeniem problemu, a rozpoczęciem leczenia. Im dłuższy okres oczekiwania, tym rehabilitacja jest bardziej bolesna, trwa dłużej, wymaga większej gamy zabiegów, a w skrajnych przypadkach dochodzi do nieodwracalnych zniszczeń. Rozpoczynając rehabilitację we wczesnym stadium dolegliwości, jesteśmy w stanie w kompleksowy i skuteczny sposób pomóc pacjentowi.
– Pacjenci szukający pomocy, chodząc od lekarza do lekarza, znajdujący ulgę dopiero po wizycie u fizjoterapeuty – czy to częsty scenariusz?
DG: Fizjoterapeuta jest specjalistą, który posiada wiedzę i umiejętności niezbędne do ocenienia problemu dręczącego pacjenta oraz podjęcia odpowiednich kroków – czy to samodzielnej terapii, czy pokierowania pacjenta w ręce innego specjalisty w celu dalszej diagnostyki. Z racji odmiennych metod leczenia często zdarza się, iż to fizjoterapeuta jest najlepszym wyborem dla pacjenta.
– Czy w przypadku, gdy dotychczasowe rehabilitacje w formie „turnusów” 10-dniowych były nieskuteczne, warto podjąć kolejną próbę fizjoterapii? Czym się kierować przy wyborze placówki fizjoterapeutycznej w takiej sytuacji?
DG: Rehabilitacja jest złożonym procesem, którego nie da się rozpocząć i zakończyć w 10 dni, oczekując spektakularnych rezultatów. Często na nasze dolegliwości pracujemy sobie latami. Specjalistyczna, indywidualnie dobrana fizjoterapia jest w stanie w relatywnie krótkim czasie przynieść oczekiwane rezultaty, lecz często wymaga zaangażowania i pracy trwającej kilka tygodni.
W wyborze placówki ważną kwestią jest jej kompleksowość oraz indywidualne podejście specjalistów w niej pracujących. Powinniśmy mieć dostęp na miejscu do zabiegów fizykalnych, ruchowych i manualnych. Odpowiednia placówka rehabilitacyjna musi mieć specjalistów innych dziedzin, między innymi lekarzy ortopedii, reumatologii, neurologii czy lekarzy leczenia bólu.
– Dzisiejsze podejście do fizjoterapii różni się od tego, jakie było jeszcze kilkanaście lat temu. Dawniej w każdej przychodni chodziliśmy na pole magnetyczne i laser. Jakie obecnie urządzenia najczęściej są stosowane do terapii i jaka jest ich dostępność?
DG: Fizjoterapia, jak i cała medycyna cały czas się rozwija. Obecnie w fizjoterapii mamy całą gamę urządzeń usprawniających proces rehabilitacji. Z tych znanych od lat jak laser, pole magnetyczne czy prądy TENS z racji skuteczności korzystamy cały czas. Postęp technologiczny umożliwia nam korzystanie z o wiele nowocześniejszych i skuteczniejszych sprzętów, do terapii takich jak TECAR czy EPTE (przezskórna elektroliza), lecz niestety ich dostępność na ten moment jest mocno ograniczona na rynku. Tylko najlepsze kliniki dysponują specjalistami odpowiednio wyszkolonymi do prowadzenia takich terapii.
– A jak aktualnie w fizjoterapii wygląda trening ruchowy? Z sanatorium i przychodni rehabilitacyjnych wiele osób kojarzy UGUL – ćwiczenia w podwieszeniu, a także rowerki stacjonarne. Czy i ta dziedzina rozwinęła się w ostatnich latach?
DG: Dzięki ciągłemu rozwojowi fizjoterapii jesteśmy świadomi, iż stopniowa adaptacja pacjenta do obciążeń zazwyczaj jest skuteczniejszą formą leczenia układu ruchu niż stałe odciążanie przez 10 dni (jak ma to miejsce w przypadku ćwiczeń przy użyciu „UGUL-a”). Podczas leczenia w starszym systemie rehabilitacyjnym opartym na stałym odciążaniu, pacjent po krótkim odciążaniu dającym czasowy efekt zmniejszenia dolegliwości, wracał do codziennych czynności czy obowiązków, na nowo przeciążając i odnawiając dolegliwości bólowe. Dlatego wprowadzono zmiany w podejściu do terapii ruchowej.
Ponadto aktualnie w fizjoterapii pojawił się nowy sprzęt do prowadzenia terapii ruchowej. Przykładem tego jest system David, z którego korzystamy w naszym Centrum Fizjoterapii SPINETIC.
– Na czym polega trening z użyciem systemu David w SPINETIC i do kogo takie ćwiczenia są kierowane?
DG: Trening przy użyciu systemu David jest treningiem w łańcuchu zamkniętym. Jest on skierowany do osób, które chcą profilaktycznie zadbać o swoje zdrowie, ale także do pacjentów z nabytymi już chorobami/urazami. Dzięki bezpiecznemu i prostemu użyciu jest on wskazany praktycznie dla każdego. System monitorujący nasze postępy, jak i mierzący parametry naszej siły czy funkcji w czasie rzeczywistym pokazuje, jakie postępy poczyniliśmy.
Swoją wiedzą i doświadczeniem podzielił się z nami mgr Damian Gajak, Kierownik zespołu fizjoterapeutów w warszawskim Centrum Fizjoterapii SPINETIC.
SPINETIC to nowoczesne Centrum Fizjoterapii w Warszawie. Jest to placówka wyposażona w najnowszy sprzęt do fizjoterapii. Można tu skorzystać z zabiegów z zakresu:
- fizykoterapii: fala uderzeniowa, krioterapia, terapia Tecar, laser wysokoenergetyczny, terapia fotostymulacji, ultradźwięki, światłolecznictwo, elektroterapia;
- przezskórnej elektrolizy EPTE (zabieg polegający na wprowadzeniu cienkiej igły do tkanek pod kontrolą USG, przez którą podawany jest prąd galwaniczny; zabieg ma cel przeciwbólowy i stymulujący tkanki do odbudowy),
-łagodnej komory hiperbarycznej (zabieg z zakresu tlenoterapii),
- kinezyterapii (leczenia ruchem): ćwiczenia na nowoczesnych urządzeniach David Spine, Huber, ćwiczenia stabilizacyjne, równoważne, koordynacyjne, ogólnousprawniające, ćwiczenia reedukacji chodu;
- terapii mięśniowo-powięziowej (zalecanej w problemach ortopedycznych, bólach w obrębie jamy brzusznej, bólach głowy, bliznach oraz dolegliwościach stomatologicznych),
- terapii czaszkowo-twarzowej metodą Crafta (leczenie bruksizmu, migren, zatokowych bólów głowy, bólów szyi pleców, szumów usznych i problemów ze słuchem oraz schorzeń stawów skroniowo-żuchwowych),
- terapii urologicznej i uroginekologicznej,
- kinesiotapingu (oklejania specjalnymi plastrami),
- suchego igłowania (nakłuwanie napiętych miejsc w tkankach bardzo cienkimi igłami w celu rozluźnienia napięć i zmniejszenia bólu),
- treningów (Medical fitness, trening motoryczny, funkcjonalny, indywidualny – metamorfoza sylwetki, treningi dla kobiet, zajęcia ogólnorozwojowe dla dzieci);
- masażu (leczniczy, sportowy, limfatyczny, Kobido, Zoga Face, masaż dla kobiet w ciąży);
- konsultacji lekarskich: konsultacje ortopedyczne, neurologiczne, reumatologiczne, endokrynologiczne, leczenie bólu, konsultacje lekarza rehabilitacji medycznej;
- terapii PRP osoczem bogatopłytkowym (wstrzyknięcie wyizolowanego od pacjenta osocza w celu stymulacji naturalnych procesów gojenia),
- iniekcji (zastrzyki z podaniem środków przeciwbólowych i przciwzapalnych, w tym blokady),
- dietetyki (konsultacje z dietetykiem klinicznym lub psychodietetykiem w celu opracowania indywidualnego planu żywieniowego w nadwadze lub w chorobach przewlekłych),
- badania USG ortopedycznego (USG mięśni i stawów),
- badania skolioz za pomocą skanera Spine 3D,
- wykonania spersonalizowanych wkładek ortopedycznych.
Dolegliwości, z jakimi można zgłosić się do Centrum Fizjoterapii SPINETIC to:
- bóle kręgosłupa,
- rwa kulszowa,
- bóle stawów,
- stany pourazowe,
- stany po zabiegach operacyjnych,
- bóle głowy,
- problemy stomatologiczne,
- wady postawy ciała (skoliozy, kolana koślawe lub szpotawe, stopy koślawe, stopy szpotawe, płaskostopie);
- problemy uroginekologiczne (problemy z mięśniami dna miednicy, nietrzymanie moczu, bolesne miesiączki, terapia kobiet w ciąży, wsparcie powrotu do formy po porodzie);
- trening seniorów,
- fizjoterapia sportowa.
W SPINETIC odbywają się także zajęcia grupowe, pozwalające utrzymać efekt osiągnięty dzięki fizjoterapii. Grupy są tworzone także z myślą o seniorach, dla utrzymania ogólnej sprawności ruchowej. W SPINETIC stawiamy na fizjoprofilaktykę oraz rehabilitację, a dzięki doświadczeniu i nowoczesnej diagnostyce nasi specjaliści są w stanie szybko postawić diagnozę i skutecznie pomagać naszym pacjentom.
Placówki SPINETIC znajdują się w warszawskiej dzielnicy Ursynów (ul. Belgradzka 3, tel.: +48 22 150 22 22) i Wola (ul. Waliców 13, tel.: +48 22 150 22 00) www.spinetic.pl.