Choć powierzchnia czytelni pozostała niezmieniona – to dalej 200 m² – nowy projekt postawił na funkcjonalność i otwartość. Przestrzeń została całkowicie pozbawiona barier architektonicznych, aby mogły z niej swobodnie korzystać osoby o różnych potrzebach. Nowe oblicze Czytelni Naukowej nr XIV to miejsce, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością, tworząc wyjątkową przestrzeń dla mieszkańców Ursynowa. Wiosną przestrzeń wzbogaci zielony taras, który latem stanie się dodatkowym miejscem do relaksu i czytania. Remont, modernizacja i doposażenie kosztowały łącznie ponad 500 tys. zł.
Karolina Mioduszewska, Przewodnicząca Rady Dzielnicy Ursynów, podkreśla, że - Czytelnictwo na Ursynowie stale rośnie, a takie miejsce jak praktycznie nowa czytelnia naukowa na Lachmana znakomicie stymuluje zainteresowanie literaturą i nauką.
- Sukcesywnie oddajemy kolejne placówki kultury, które zapełniają wszystkie „białe plamy” na mapie dzielnicy, tak, żeby cały czas zwiększać dostępność do kultury dla wszystkich mieszkańców Ursynowa. W najbliższych latach planujemy kolejne inwestycje, włącznie z budową nowej siedziby Ursynoteki na Stokłosach – powiedział Robert Kempa Burmistrz Dzielnicy Ursynów.
Tuż przy wejściu powstała przestrzeń nazwana Café Nauka – otwarta dla wszystkich, bez konieczności posiadania karty bibliotecznej. Od stycznia pojawi się tam automat z kawą i herbatą, a przy stolikach kawowych będzie można przejrzeć najnowszą prasę, zagrać w szachy, warcaby, bierki lub ułożyć puzzle.
W zbiorach Czytelni Naukowej znajduje się aż 26 000 woluminów. Dla czytelników przygotowano: 5 stanowisk komputerowych, 12 miejsc przy nowoczesnych stołach, 3 fotele klubowe do relaksu w otoczeniu książek.
Unikalny klimat czytelni tworzą również elementy dekoracyjne – tapeta z gwiazdozbiorem wybitnych polskich naukowców i naukowczyń, symboliczne folie na oknach oraz sufit wykonany z czarnej aluminiowanej siatki - łączą nowoczesność z tradycją.
W trakcie remontu wymieniono instalację elektryczną i wodnokanalizacyjną, stworzono nową toaletę dla osób z niepełnosprawnościami, pomieszczenie socjalne dla bibliotekarzy, szatnię oraz zaplecze z księgozbiorem.
- Od stycznia 2025 roku czytelnia zaprasza na regularne wydarzenia – zachęca Mirosław Pawłowski, Dyrektor Ursynoteki - we wtorki odbędą się wykłady popularnonaukowe, we środy lekcje dla szkół i przedszkoli, czwartki będą dniem spotkań literackich, a w dwie soboty w miesiącu zapraszamy na familijne warsztaty popularnonaukowe. To przestrzeń, która łączy naukę, literaturę i integrację. Jesteśmy dumni z efektów remontu i wszystkich serdecznie zapraszamy do korzystania z nowej czytelni.