Tutejsze lilie nie tylko pięknie wyglądają, ale też pięknie pachną. Ich śnieżnobiałe kwiaty skąpane w słońcu przyciągają wzrok każdego z gości. Upały nie są dla nich problemem, czego nie można powiedzieć o rosnących obok różach. Te, niestety straciły nieco jeśli chodzi o wygląd z powodu gorąca i ostrego słońca. Nadal pachną, choć nie tak intensywnie. Bladoróżowe i herbaciane róże są stałym elementem Ogrodu Różanego powstałego w miejscu ogrodów fruktyfikujących z czasów króla Jana III. Jego obecna forma nawiązuje do pierwotnego projektu Bolesława Podczaszyńskiego z poł. XIX wieku. Centralnym elementem ogrodowego założenia jest fontanna z postacią chłopca z łabędziem. Teren ogrodu ogranicza od północy skrzydło pałacu, od wschodu żelazna pergola, od południa zaś niski murek z półkolistym występem i wazonami na kwiaty.
Ważnym elementem Ogrodu Różanego są kwatery otoczone niskimi żywopłotami z bukszpanu. Kwatery są obsadzone historycznymi odmianami róż angielskich i francuskich, w ciepłych pastelowych odcieniach. Oprócz nich znajdują się też inne rośliny w wazach ogrodowych, winorośl japońska porastająca pergolę oraz powojniki ozdabiające taras z figurami lwów. Dekorację rzeźbiarską ogrodu stanowi ceramiczna figura Wiktorii oraz cztery alegoryczne rzeźby: Zgody, Pszczelarstwa, Rolnictwa i Rybołówstwa. Wieńczą one słupy bramy do Parku Południowego.
Powiedzieć, że latem całe otoczenie pałacu tętni życiem to nic nie powiedzieć. Odnajdują tu swoje miejsce zarówno ludzie odwiedzający park i ogrody, jak też rośliny, owady i ptaki. Ich śpiew rozbrzmiewa wśród drzew i krzewów.
Tutejsze jeziorka chętnie odwiedzają ptaki wodne m.in.: kaczki, łabędzie, czaple siwe, rzadziej kormorany, kokoszki wodne, tracze nurogęsi oraz mniej powszechne gatunki takie jak: zimorodki, brzęczki i zielonooliwkowe bączki. To rodzaj małej czapelki tak lekkiej, że potrafi utrzymać się na pojedynczej trzcinie. Samce są nie tylko pięknie ubarwione, ale też wydają niezwykłe dźwięki przypominające szczekanie sporego psa. Ich angielska nazwa to szczekająca czapla - barking heron.
To świetne miejsce, aby odpocząć od upałów pośród drzew i kwiatów. Bliskość wody sprawia, że nawet najgorętsze dni stają się znośne.