Takie konkursy warszawski Zarząd Transportu Miejskiego ogłasza jedynie z powodu wyjątkowych okazji. W ten sposób upamiętniony został ostatnio – w 2022 roku – jubileusz 30-lecia ZTM. Swoje autorskie karty mają też uczniowie – ich wzory zaprojektowali młodzi pasażerowie, którzy wzięli udział w specjalnym konkursie dla dzieci i młodzieży.
– Liczba nadesłanych prac przerosła wówczas nasze oczekiwania, podobnie jak kreatywność i zaangażowanie autorów. Liczymy, że teraz będzie podobnie – szczególnie, że temat wstąpienia Polski do UE to morze możliwości. Wystarczy rozejrzeć się dookoła i przypomnieć sobie, jak wyglądała Warszawa i komunikacja publiczna 20 lat temu – mówi Katarzyna Strzegowska. – Stolica przeszła tak wielką metamorfozę dzięki europejskiemu wsparciu, a inspiracji na pewno nie zabraknie – tematy dosłownie leżą na ulicy lub… jeżdżą na kołach. Budowa metra, nowych tras tramwajowych, nowe autobusy, tramwaje i pociągi to także efekt naszego członkostwa w UE – dodaje dyrektorka ZTM.
Kto ma ochotę przejść do historii?
Konkurs na kartę miejską jest też szansą dla każdego, żeby stać się częścią historii stołecznej komunikacji. – Zwycięski wzór Warszawskiej Karty Miejskiej trafi do naszego zbioru i będzie mógł go wybrać każdy pasażer WTP – wyjaśnia Katarzyna Strzegowska.
Aby wziąć udział w konkursie należy do piątku, 26 kwietnia, do godz. 16:00, na adres promocja@ztm.waw.pl przesłać pracę – projekt Warszawskiej Karty Miejskiej nawiązujący do rocznicy 20-lecia wstąpienia Polski do UE. Organizatorzy przypominają, że wymiary Warszawskiej Karty Miejskiej to 85x54 mm, a na części projektu będą nadrukowane pola ze zdjęciem oraz imieniem i nazwiskiem.
Każdy uczestnik może przygotować tylko jeden projekt, którego jest autorem. Regulamin, szczegółowe wymagania dotyczące projektów oraz wymagane dokumenty można znaleźć na stronie Warszawskiego Transportu Publicznego.
Wyniki zostaną ogłoszone na Facebooku i Instagramie Warszawskiego Transportu Publicznego we wtorek, 30 kwietnia, do godz. 15:00. Ze zwycięzcą lub zwyciężczynią organizatorzy skontaktują się drogą mailową. Najlepsza praca zostanie nagrodzona 90-dniowym biletem ważnym w dwóch strefach.
20 lat Warszawy w Unii
Zbliżająca się rocznica wejścia Polski do UE jest okazją do podsumowań, nie tylko w skali kraju, ale też na poziomie miast i lokalnych samorządów.
Przykładowo łączna wartość dofinansowania unijnego w projektach rozbudowy pierwszej i drugiej linii metra w stolicy wyniosła 7,7 mld zł. Z kolei na rozwój transportu publicznego – w tym oraz nowe linie, trasy nowy tabor (tramwaje, autobusy, pociągi metra i SKM), Warszawa otrzymała z Unii Europejskiej niemal 3,5 mld złotych.